Hakkımızda

Cihangir’in ruhunu yansıtacak galeri, A.R.K. Kültür Merkezi’nin sahibi Gülfem Güher Köseoğlu “A.R.K.’ı kâr amacı gütmeden açtım. Burası sanat galerisinden çok Cihangir’in ruhunu yaşatmaya devam edecek bir ev” diyor

Cihangir’in ruhunu yansıtacak galeri

Cihangir Batarya Sokak’taki üç katlı köşkte bir ay önce açılan A.R.K. Kültür Merkezi diğer galerilere oranla oldukça ufak. Merkezin sahibi ve mimarı Gülfem Güher Köseoğlu mekanın küçüklüğünün yaratılmak istenen sıcaklığı artırdığını söylüyor ve ekliyor: “Burası 1930’lardan kalma bir köşk. Semtin tarihi dokusuna müdahele etmek istemediğimiz için hiçbir değişiklik yapmadık.” 

Köseoğlu ile A.R.K. Kültür Merkezi ve bir süredir ev sahipliğini yaptığı “1555 A.R.K.” isimli çağdaş sanat sergisi hakkında konuştuk.  

Galeri için Cihangir’i seçme nedeniniz neydi?

A.R.K’ı açma maceram ailemin 19 yıl önce burada aldığı arsaya geçen sene hem onların hem de benim oturacağım bir apartman inşa etmemle başladı. Semtin güzelliği, tarihi dokusu ve önemi o zaman dikkatimi çekti. Cihangir’in hak ettiği yerde olmadığını gördüm. Mimar olduğum için İstanbul’daki çarpık yapılaşma zaten gözümü çok fazla rahatsız ediyordu. Cihangir’in de bu yapılaşmadan payını alıyor olması beni harekete geçirdi. Cihangir sonradan popülerleşmiş bir semt. Bu durum da otomatik olarak onun hem kültürel hem de mimari yapısını bir anlamda tehdit ediyor. A.R.K’ı hiçbir kâr amacı gütmeden, sadece semte hizmet etmek için açtım. Burası bir sanat galerisinden çok Cihangir’in ruhunu yaşatmaya devam edecek bir ev.

 A.R.K’ın semte nasıl bir katkısı olacak?
Cihangir hızla kalabalıklaştığı için komşuluk kavramının yitirildiği, insanların birbirine ve semtlerine saygılarının azaldığı bir yere dönüşmüş. A.R.K bir uğrak yeri olacak, sanatçılar burada işlerini özgürce sergileyecekler. Kısacası rant kaygısı değil de samimiyet ve maneviyat içeren bir kuruluş olmayı amaçlıyoruz.
 

“Sanatçıları belli kriterlere göre belirledik”

 

Galerinin açılışını yapan ve haziran sonuna kadar da devam edecek olan “1555 A.R.K” sergisinden bahseder misiniz? 

“1555 A.R.K”, İstanbul Çağdaş Sanat Müzesi’nin katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz ve 23 sanatçının işlerinin yer aldığı bir sergi. Performanslar, yerleştirmeler, duvar resimleri, fotoğraflar ve videolar var. Esasında sergimiz de galerimiz gibi diğerlerinden farklı. Mesela bir temamız ve küratörümüz yok. Sanatçıların kendilerini ifade ettikleri, bir anlamda ziyaretçileri selamladıkları bir oluşum var. Sanatçıları da belli kriterlere göre belirledik. 

 

Nedir bunlar?

Bir kere kâr amacı gütmeyecek yani “Cihangir’in popülerliğinden ötürü burada eserlerimi kolaylıkla satarım” düşüncesi taşımayacaklar. İş böyle olunca da bu sergide kendini daha önce yeterince ifade etme şansı elde edememiş gençlere ağırlık verdik. Okuldan yeni mezun olan yetenekli insanlara imkan sağlamaya çalıştık.